WEB TASARIM

Web Tasarım Nedir?

İnternet sitelerinin, İnternet ağındaki tüm cihazlara daha hızlı ve okunabilirlik seviyesinin yüksek tutularak cevap vermesi, ziyaretçiler için göz yormayan ve aradıklarını İnternet sitesinde daha hızlı bulabildikleri bir yapıya kavuşturulması, web tasarım işinin profesyonelce hazırlanması hem İnternet sitesi sahiplerinin hem de ziyaretçilerin avantajını ortaya koymaktadır.

Web tasarımı, bir internet sitesinin görünürlüğü ve bulunabilirliği ele alınarak yüklenme hızı gibi unsurlar göz önünde bulundurularak, istenilen işlevsellikler eklenerek belli ilkeler tarafından yönlendirildiği, düzenlendiği ve istenilen kontrast ile istenilen ölçüde donatıldığı, resim vidyo ve meteryallerden çok kullanılan fontların okunulabilirliği ile ilişkili farklı ekran boyutlarına tam olarak uyum sağlayabildiği bir yapının hem görsel hemde yazılımsal yönden tam uyumlu çalışabilmesi için yapılan çalışmaların tümünü kapsamaktadır. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından ortaya aktif bir web sitesi çıkar. Bütün bu işlemlerin ardından son kullanıcılar bir web tarayıcısı yardımıyla internet üzerinden web sitelerine erişebilirler, arama motorularının bir web sitesinin indexlemeleri, güvenli olarak işaretlemeleri ve tabiki arama motorlarında üst sıralarda önerilmeleri web sitelerine ayrıca avantaj sağlamakla birlikte bu işlemler ayrıca ele alınmalıdır. Web tasarımı nedir sorusuna verebileceğimiz en kısa cevap bu olabilir. Peki detaylarıyla ele aldığımızda web tasarımı nedir? İyi bir web tasarımı nasıl olmalıdır? Kısaca alt başlıklar halinde sunabilmemiz muhtemeldir.

g

DÜZEN

Web tasarımda kullanılacak grafik ve metinler belli düzende olmalıdır. Web sitelerinin önemli bir hedefi de kullanıcıların ilk bakışta aradıkları bilgiyi hızlıca bulmalarına yardımcı olmaktır. Bu, tasarımın dengeli olması, tutarlılık göstermesi ve bütünlüğünü düzen içinde tutulması gerekmektedir örnegin sayfa tasarımlarınızın seçilen ya da oluşturulan şablonlar üzerinde içeriklerin eklenerek düzenlenmesi sayfalar arası gezinen ziyaretçilerinize odaklanma şansı vermekte ve web tasarımınız daha etkili olarak sunmanıza yardımcı olmaktadır.

RENK

Web tasarımınızda kullanacağınız renklerin hem uyumlu olması hemde kontrast sağlayarak çekiciliği arttırılmalıdır, yanlızca iki farklı zıt renk yerine aynı kontrastı verebilen pastel ara renklerde tercih edilebilmeli, kısacası özellikle özgün tasarım yapılacak ise göz yormayan tasarımla içeriklerin eklenmesi seçilen renk paletleri sayesinde çok daha etkili ve cezbedici internet sitesi tasarımına olanak sağlamaktadır.

GRAFİK

Web tasarım konusunda kullanacak grafik logo fotoğraf ve vidyoların boyutların internet sitenizin açılış ve yükleme hızını direk etkilemekte boyut ve kalite olarak optimum seviyede tutulmalıdır.Ayrıca etkilenen görsellerin alt başlıkları seo açısından mutlaka vurgulanmalıdır.
Kullanım kolaylığı açısından çok sıkışık bir yapıda olmamalı, sayfanın açılış hızını etkilemeyecek boyutta, web sayfasının içeriği ile uyumlu olmalıdır.

j

FONT

Web tasarımınında kullanılacak yazı tipleri scrip fontlar yerine her cihazın kütüphanesinde bulunan fontlardan seçilmesi internet sitenizin yüklenme hızını arttıracaktır. Dilerseniz çok zengin kütüphaneye sahip olan web fontlar da tercih edilebilir.

R

İÇERİK

Web tasarımda içerik yönetimi en önemli unsurdur diyebiliriz, tasarım görsel ve metin yoluyla sitenin vereceği mesajı geliştirmek için birlikte çalışabilir. Okuyucusunu şaşırtmak onlarda heves uyandırmak için istediklerini onlara vermek gerekir, bu şekilde kullanıcılar sitede daha çok vakit geçireceklerdir. Ancak ziyaretçileri sürekli yönlendirmek ve zorla başka içeriklerden haberdar etmeye çalışmak kullanıcılarda zaman kaybına uğratıldığı hissi vermekte ve ziyaretçinin sitenizi terketmesine yol açmaktadır.Başlık ne ise içerik o olmalı insanları sıkılmadan istedikleri içeriğe ulaşabilmelidir. İçeriklerde anahtar kelime kullanımı arama motorlarında yukarıya çıkmak için olmazsa olmazlarınızdandır, aynı zamanda içeriğinizin başlığı yada kullandığınız resimin bile alt başlıklarının anahtar kelime içermesi bu konuda rakiplarinize çok fark atmanıza neden olmaktadır.

Kullanıcı Dostu Web Tasarım Oluşturmak

Web tasarım,

 Kullanıcı dostu ara yüzler aşağıda sıraladığımız faktörlere dikkat edilerek rahatlıkla elde edilebilir.

İç Navigasyon: Web tasarım, mimari tasarlanırken kullanıcıların site içerisinde kaybolmalırını önleyen rahatça aradıklarına ya da ilgisini çekebilecek içeriklere hızlıca ulaşmasını sağlayabilen bir yapıda inşa edilmeli; menüler ve diğer navigasyon araçları kullanıcıların web sitesine nasıl göz attıkları, nasıl arama yaptıkları dikkate alınarak oluşturulmalıdır. Kurgusu iyi düşünülmüş bir web tasarım kullanıcı tercihleri için en ideal seçenekleri barındırmalıdır.

 

Multimedya: İnternet sitesi tasarımında içeriklerin zengin çeşitlilikler ile sunularak kullanıcı deneyimini artırmalıdır. Bazı kullanıcılar fotoğrafldan bazıları okuyarak bazıları ise içerikler için oluşturulmuş kısa vidyolardan bilgi edinme yolunu seçtikleri asla unutulmamalıdır.

 

Uyumluluk: Web tasarım tam manasıyla sayfanın doğru görüntülenmesini artırmak, her defasında aynı performansı alabilmek, farklı cihazların farklı ekran boylarında ve farklı işletim sistemlerinde tam verimli çalışabilmesi ve aynı performansı sunabilmesi gerekmektedir.

 

İnteraktif: Web tasarım, teknolojinin sunmuş olduğu olanakları doğru ve etkili bir şekilde enteğre bir sistem halinde sunmalıdır. Ziyaretçilerin yorum yapabilmeleri için içeriklerde yorum özelliğinin kullanılması, fiyat teklifi alabilen ve ziyaretçinin hızlıca iletişim kurabilmesi yol tarifi alabilmesi navigasyon başlatabilmesi ve içerikleri derecelendirerek size fikir sunması olanaklar dahilindedir.

 

 

 

Neden Limon Teknoloji Web Tasarım?

Web tasarım bizim ana faaliyet konumuzdur, aynı anda birçok iş yapmaktansa bir tek iş üzerinde harikalar yaratarak müşterilerimizin memnuniyetini kazanmak bizim yegâne amacımızdır.

Web tasarım konusunda birçok merdiven altı; ajans, kurum ya da kişi olarak kendini tanıtan kişilerden hem müşterilerimiz hem de biz muzdaribiz, maalesef birçok kurum ve işletme hem zamanını hem parasını hem de hayallerini bu tür ne olduğu belirsiz kişilere kaptırmış hiçbir açıdan istedikleri sonucu elde edememişlerdir, bizim payımıza da sütten ağzı yanmış birçok kurumca çözüm istenmesidir.

Limon teknoloji web tasarım olarak her işi kendine has özellik, ihtiyaç, içerik ve durum analizine göre derecelendirmektedir. Şayet standart şablonlar yaratarak müşteriye içerisinden seçim yaptırmak yerine müşterinin hedeflerini temel alan özgün web tasarım ile müşterilerimizin tüm ihtiyaçları karşılamaktadır. Aynı zamanda çok yakında özel tasarımlarımızın bulunduğu hazır şablon kütüphanemizde eklenerek müşterimize daha hızlı hedeflerine ulaşmalarını sağlayacak altyapı oluşturulacak ve seçilen şablon üzerinden kişiselleştirme yoluyla içerikler eklenerek hizmetlerimizde hızımızı arttırarak kapasitemizi ve kalitemizi yükselteceğiz.

Şeffaf İş Süreci:

                Web tasarım için bizi ilk aramanızdan itibaren mevcut durumunuza göre her ayrıntıyı ve izlenecek yolu sizinle paylaşıyoruz.

Memnuniyet Çıtası:

                Limon Teknoloji, web tasarımda memnuniyetinizi garanti altına alıyoruz.

Modern Web Dizayn:

                Tasarımlarımız %100 responsive yani mobil uyumlu olup trendleri  yakından takip ediyoruz.

 

YENİ WEB TASARIM – REVİZE WEB TASARIM

 

 • WEB SİTENİZ VAR İSE:

Mevcut bir web siteniz var ancak istediğiniz etkiyi alamıyorsanız.

Yeni bir web tasarım ile daha güzel ve etkileyici bir web sitesi istiyorsanız.

Mobil uyumlu bir web tasarım ile tüm cihaz ve ekran boylarında mükemmel bir görünüm istiyorsanız.

Efektler ile geçiş modern bir slider istiyorsanız.

Web tasarımınızda interaktif olmak istiyorsanız.

Güncellemenin mümkün olmadığı alt yapıları kullanıyorsanız.

Arama motorlarında görünme şansınızı arttırmak istiyorsanız.

 

 • WEB SİTENİZ YOK İSE:

Yeni bir web sitesine ihtiyacınız var ama nereden başlayacağınız bilmiyorsanız;

Öncelikler bilgisayar ortamında kullanılacak içeriklerinizi hazırlayın bunun için var ise rakiplerinizin web sitelerini inceleyebilir neyi nasıl sunduklarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

 1. Hakkımızda, vizyon ve misyon yazılarınızı en az birer paragraf halinde hazırlayın.
 2. Ürünleriniz, hizmetleriniz, yada firmanız hakkında kapsamlı anahtar kelimelerin olduğu bir tanıtım yazısı hazırlayın.
 3. Ürünleriniz ya da hizmetleriniz çok ise katagorize ederek guruplandırın.
 4. Web tasarımınızda sektörünüze uygun olarak kullanılacak renkleri belirleyin.
 5. Menü başlıklarınızı belirleyin, her başlık için anahtar kelimelerin olduğu en az 300 kelimelik yazılar hazırlayın.
 6. Sosyal medya hesaplarınızı web tasarımınızla ilişkilendirin.
 7. İletişim yöntemlerinizi belirleyin ve yayınlanacak e-mail, telefon, faks gibi bilgilerinizi yazın.
 8. Google haritalarda konumunuz yok ise bulunabilir olmak için mutlaka ekleyin ya da talep edin.
 9. Başka internet sitelerinden kopyala yapıştır yapmayın.
 10. Fotoğraf vidyo gibi görsellerinizin yüksek çözünürlükte olmasına dikkat ederek bir dosya içerinde kullanılacak içeriğe göre adlandırıp arşivleyin.
 11. Logo için fikirler düşünün online logo hazırlayabileceğiniz internet sitelerinden yaratıcılık konusunda yardım alabilirsiniz.
 12. Fiyat teklifi isteyeceğinizde hazırladığınız içeriklerden bahsedin.

 

 

 

 

Web tasarımdan nasıl bir etki almak istiyorsanız yazarak düşünmelisiniz ve unutulmamalıdırki arama motorlarında üst sıralarda çıkmanın en iyi yolu uygun medyalarla desteklenmiş anahtar kelimeler içeren uzun yazılarla doğrudan ilişkilidir. Ne kadar anahtar kelime içeren içeriğiniz çok ve aynızamanda nekadar uzunsa şansınız da bir okadar artmaktadır.

 

Detaylı bilgi için : İLETİŞİM

Birçok sitenin alt kısmında bizi görebilirsiniz.

Örnek 1 :

BİZE ULAŞIN

 • Unikonut Sitesi A3 Blok No:14 Kat:6, 34295 Bahçeşehir Avcılar/İstanbul
 • +90 530 942 88 06

E-BÜLTEN

Share This