Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?

Bu yazımızda Web Tasarım Nedir? sorusuna yanıt vereceğiz;Web tasarım internette gösterilen web sitelerinin tasarımını ifade eder. Genellikle, yazılım geliştirmekten ziyade, web sitesi geliştirmenin kullanıcı deneyimini ifade eder.

Web tasarımı, masaüstü tarayıcılar için web siteleri tasarlamaya odaklanmış; Bununla birlikte, 2010’un ortalarından bu yana, mobil ve tablet tarayıcılar için tasarım gittikçe daha fazla önem kazandı.

Bir web tasarımcısı görünüm, düzen ve bazı durumlarda bir web sitesinin içeriği üzerinde çalışır. Örneğin görünüm, kullanılan renkler, yazı tipi ve görüntülerle ilgilidir. Düzen, bilgilerin nasıl yapılandırıldığını ve kategorilere ayrıldığını gösterir. İyi bir web tasarımının kullanımı kolaydır, estetik açıdan hoştur ve web sitesinin kullanıcı grubuna ve markasına uyar.

Pek çok web sayfası basitliğe odaklanarak tasarlanmıştır, böylece kullanıcıların dikkatini dağıtacak veya kafalarını karıştıracak hiçbir yabancı bilgi ve işlevsellik ortaya çıkmaz. Bir web tasarımcısının çıktısının temel taşı, hedef kitlenin güvenini kazanan ve teşvik eden bir site olduğundan, mümkün olduğunca fazla sayıda potansiyel kullanıcı sıkıntısını ortadan kaldırmak kritik bir konudur.

Web Tasarım Nedir?

Hem masaüstü hem de mobil cihazlarda iyi çalışan web sitelerini tasarlamak için en yaygın yöntemlerden ikisi duyarlı ve uyarlanabilir tasarımdır. Duyarlı tasarımda, içerik ekran boyutuna bağlı olarak dinamik olarak hareket eder; uyarlamalı tasarımda, web sitesi içeriği, genel ekran boyutlarıyla eşleşen düzen boyutlarında sabitlenir. Cihazlar arasında mümkün olduğunca tutarlı bir düzenin korunması, kullanıcının güvenini ve katılımını sağlamak için çok önemlidir.

Duyarlı tasarım bu konuda zorluklar ortaya koyabileceğinden, tasarımcıların çalışmalarının nasıl görüneceğinin kontrolünden vazgeçme konusunda dikkatli olmalıdırlar. İçerikten de sorumlularsa, beceri setlerini genişletmeleri gerekebilirken, bitmiş ürünün tam kontrolü avantajına sahip olacaklardır.

PARALLAX WEB TASARIM NEDİR?

 

Parallax Effect

Paralaks Web Tasarımı – Dünya Bizim İçin Hareket Etmeyebilir Ama Web Yapabilir

Paralaks web tasarımı, çevrimiçi bazı bilgilerin aksine, bir süredir buralarda. Aslında, ilk defa 1980’lerin başında bilgisayar oyunlarında bulundu. Jump Bug, 1981 unvanı paralaks tasarım unsurlarına sahipti ve hem Moon Patrol hem de Jump Bug, 1982 tam paralaks tasarım uygulamalarına sahipti.

parallax-web-tasarim

parallax-web-tasarim

 

Bugün paralaks tasarımı, web sitesi uygulamalarında gittikçe daha popüler hale geliyor ve tasarım araç setinizde bulunması güzel bir araç.

Kompozit İkna yazarı Joel Marsh olarak unutulmamasına rağmen; “Uzman kullanıcılar, estetiğe dayanarak fazla karar veremiyorlar. Bak ve hisset, çekicilik yaratır ve sadakat yaratmaz. ”

 

Paralaks Web Tasarım Nedir?

Paralaks tasarımı, kameradaki arka plan görüntüsünün ön plan görüntüsünden daha yavaş hareket ettiği basit bir tekniktir. Bunun web tasarımlarınızda iki etkisi var; birincisi, 2 boyutlu sayfalara derinlik hissi verir ve ikincisi, göreceli hareket sayfanın gözünün dikkatini çekmesine yardımcı olabilir.

Neden Paralaks Tasarımını Uyguladınız?

Paralaks tasarımının savunucuları yardımcı olduğunu söylüyor:

  • Hem sayfanın derinliği hem de animasyonlu yaklaşımla izleyicileri etkileyin.
  • Tasarımınızla hikaye anlatmayı destekleyin
  • Bir web sayfasına doğal bir akış sağlayarak ziyaretçilerinizi sitenizde yönlendirmeyi kolaylaştırır
  • Okuyucuda merak uyandırmak
  • Tabelalar harekete geçirme çağrıları yapar ve tıklama alma olasılığını artırır
  • Bir sitenin güvenilirliğini daha etkileşimli hissettirerek güçlendirir

Web tasarım şablonlarımızı buraya tıklayarak inceleyebilir siniz.

WEB TASARIMDA PARALLAX NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

 

Genel olarak paralaks tasarımlarını uygulamak için dört ana yöntem vardır. Bazıları internete diğerlerinden daha uygundur.

Yöntem 1 – Katmanlı Paralaks Tasarımı

Bu paralaks tasarımı, daha sonra bağımsız oranlarda kaydırılabilen çoklu arka plan katmanlarının kullanımını desteklemek için görüntüleme sistemine dayanır. Bu kaydırma normal olarak yatay veya dikey olarak yapılabilir.

Paralaks, her bir katmanın konumunu, her kat için belirli ancak farklı bir miktarda belirli bir yönde değişmesi talimatıyla sağlanır.

 

Yöntem 2 – Paralaks tasarımı için Sprite yöntemi

Sprite yöntemi, görüntülerin birleşimini alarak ve bunları “sprite” için sahte katmanlarla birleştirerek çalışır. Daha sonra görüntüleme için “kamera” açısını hareket ettirmek, diğerlerini görünmez yapan tek bir katmana veya katman grubuna görünürlük sağlar. Bu yöntem aynı zamanda, aksi halde düz olacak görüntüler üzerinde çarpıcı bir 3-B efekti yaratır.

Yöntem 3 – Paralaks tasarımı için yineleme deseni animasyonu

Bu yöntem, yinelenen bir arka plan katmanı üzerinde katman oluşturan kayan karolardan oluşan bir kaydırma ekranı kullanır. Her karo için ayrı bitmapler paralaks etkisinin yanılsamasını vermek için canlandırılmıştır. Bunun için popüler bir teknik, ekrandaki tüm döşemeleri hızlıca canlandıran renk döngüsüdür.

Yöntem 4 – Paralaks Tasarımı için Raster Yöntem

Bu yöntem, ayrı bir piksel çizgisi çizmenizi ve daha sonra onu tamamen ekrandan aşağıya doğru yenilemenizi (yukarıdan aşağıya) paralaks efekti oluşturmak için çizilen her çizgi arasında hafif bir gecikme bırakmanızı gerektirir.

 

WEB TASARIMDA PARALLAX DEĞERLENDİRME

 

Web tasarımda parallax kullanımı uzman ellerde muhteşem olabilir ancak bazı dez avantajlarıda bulunmaktadır. Parallax içeren bu tür bir tasarımın uygulanmasının dezavantajları da vardır:

Kötü yapılırsa, değerli değil, kullanıcı için tehlikeli olabilir
SEO’nun meta bilgileri çeşitlendirmeyi zorlaştırdığı için uygulanma şeklini etkileyebilir, sizi tek bir H1 etiketi ve tek bir URL ile sınırlar
Bir sayfada çok fazla resim ve bilgi kullanılıyorsa, web tasarımına dikkat etmek gerekir, aksi halde çok zayıf sayfa yükleme sürelerine sahip olursunuz ve çok fazla ziyaretçi başka bir yere gider
Duyarlı tasarımla çalışmasını sağlamak çok zor ve mobil ve diğer platformları destekleyen tasarımcıları uyarlanabilir tasarımı uygulamaya zorlayabilir (bu tasarım yönteminin ilgili maliyetleri ve dezavantajları ile)
Site içinde iç bağlantı kurma özelliğini azaltır

 

PARALLAX WEB TASARIMDA İP UÇLARI

 

Paralaks Tasarımının Web Sitenize Başarılı Uygulanması İçin İpuçları
Aşağıdakiler dahil olmak üzere web sitelerinde paralaks tasarımlarının UX’ini iyileştirebilecek birkaç basit ipucu vardır:

İşleri nispeten basit tutmaya çalışın. Aşırı karmaşık paralaks tasarımları kullanıcıyı şaşırtabilir ve içeriği tasarımdan ayırmayı zorlaştırabilir.
Bir hikaye anlatmak için paralaks tasarımını kullanmaya çalışın. Hikayeler kullanıcılar için otomatik olarak daha ilgi çekicidir ve paralaks bunu gerçekten geliştirebilir.
İşleri eğlenceli tutmaya çalış. Paralaks tasarımını kullanırken sayfanın derinliğini denemek ve geliştirmek için emin olun.
Eylem çağrıları vurgulamak için kullanmaya çalışın. Bu, yalnızca kullanıcı deneyimini iyileştirmez, aynı zamanda daha iyi iş sonuçları da getirmelidir.
Tasarımı birden fazla tarayıcıda ve mobilde denemeyi unutmayın – paralaks tasarımları bu platformlarda kullanıldığında genellikle çok kırılgandır.

 

WEB TASARIM & PİSKOLOJİ

 

Başarılı bir ürünün temel bileşenlerinden biri, etkili, verimli ve görsel olarak hoş görünen ekranların oluşturulmasıdır. Bu tür yüksek kaliteli ekranlar üretmek için, ister grafiksel (ister web siteleri) ister elle tutulur (örneğin, uzaktan kumandalar) olsun, görsel algı bilgisiyle birlikte insan vizyonunun anlaşılması gerekir.

Algısal yeteneklerimizin örneklerini gözlemleyerek, araştırarak ve tanımlayarak, bu birleştirici niteliklere göre ürünler tasarlayabiliriz. Bu yetenekleri etkileşim tasarımı dünyasına yaymak için, Psikoloji ve Web Tasarımı: En İyi Rehber” i geliştirdik.

Web Tasarım Piskolojisi

Psikolojisi, insan düşüncesi, eylem ve algının farklı yönlerine uygulanmış bir zihin teorisidir. Özellikle, Gestalt teorisyenleri ve araştırmacıları, görsel algıyı, temeldeki süreçlerin nasıl örgütlendiği ve dünyayı anlamamıza nasıl yardımcı oldukları açısından anlamaya çalışmaktadır.

Bu bilişsel süreçlerin organizasyonu, gözlerimize giren görsel bilgi akışını sürekli olarak nasıl yorumladığımız ve dünyayı nasıl uyumlu, anlamlı ve kullanışlı bir temsil haline getirdiği anlayışı için önemlidir. Son yirmi yılda, Gestalt psikologlarının çalışmaları, etkileşim tasarımcıları ve insan kullanıcılar için ürünlerin geliştirilmesinde yer alan diğer profesyoneller tarafından benimsendi.

Bu kurs kapsamında, Gestalt psikolojisi ve görsel algı konusunda şu anda mevcut en iyi kaynakların bazılarını derledik ve birleştirdik. Gestalt psikolojisini web tasarımına nasıl uygulayabileceğinizi takdir etmenize yardımcı olmak için mevcut tasarımlardan birçok farklı örnek verdik.

Bunlar, görsel algının özelliklerine, tuhaflıklarına ve özelliklerine dikkat çeker. Dahası, bunların nasıl yerleştirildiğini ve bazı durumlarda, kullanıcının niyetlerini veya tasarımcının veya müşterinin niyetlerini desteklemek için nasıl kullanıldıklarını tartışırlar.

Gestalt düşüncesinin tasarıma uygulanması bize kavrayışlar ve sorunlara ve zorluklara yaklaşmada yeni yollar sunar. Görsel bilgiyi organize etme yöntemlerimizi kendi kafamıza ekleyerek, tüm kullanıcılar için tasarımlarımızı geliştirebiliriz.

MOBİL UYUMLU VE DUYARLI WEB TASARIM

Çağımızın tanıtım, iletişim, haberleşme ve ticaret ağının temelinde internet siteleri yatmaktadır, sosyal medya gücünün geldiği nokta aşikardır.

UYUMLU VE DUYARLI WEB TASARIM

UYUMLU VE DUYARLI WEB TASARIM

Faydalı teknolojileri takip eden kurumsal şirketler yazılım teknolojilerinden üst düzeyde faydalanmak hedefiyle belirli bütçelerde yatırım yapmaktadırlar. Ortaya koydukları sermayeden maksimum dönüş elde etmeyi hedefliyorlar. Peki, satın aldıkları hizmet gerçekten profesyonel mi? Yoksa yalnızca sanal ortamda yayınladıkları basit web sitesinden ibaret bir yatırım olarak mı kalıyor?

Birçok firma hem yerel, hem de uluslararası karşılıklı çıkar içerisinde birlik olarak sayısız firmanın önünde yeralmayı başarıyor, işte burada profesyonellik yine kendini gösteriyor.

DUYARLI VE UYARLANABİLİR WEB DİZAYN NEDEN GEREKLİ ?

 

Duyarlı tasarım ve uyarlanabilir tasarım arasındaki fark konusunda belirli bir karışıklık var. Sınırlar, her iki tasarım tarzında da deneyimi olmayanlara bulanık görünebilir, ancak ikisine daha yakından baktığınızda açık farklılıklar vardır.

Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?

Responsive Web Tasarım

 

Responsive Design’ı ilk olarak web tasarımcısı ve geliştiricisi Ethan Marcotte tarafından Responsive Web Tasarımı adlı kitabında icat edildi. Duyarlı tasarımlar, tasarım öğelerinin yerleşimini mevcut alana sığacak şekilde ayarlayarak tarayıcı genişliğindeki değişikliklere yanıt verir.

Yanıt veren bir web sitesi, mevcut tarayıcı alanını temel alan içeriği gösterir. Duyarlı bir siteyi masaüstünde açar ve ardından tarayıcı penceresinin boyutunu değiştirirseniz, içerik (en azından teoride) tarayıcı penceresi için en iyi şekilde kendini düzenlemek için dinamik olarak hareket eder. Cep telefonlarında bu işlem otomatiktir; site mevcut alanı kontrol eder ve daha sonra ideal düzenlemeyle kendini gösterir.

Duyarlı tasarım basittir. Akıcı olduğu için, kullanıcıların çevrimiçi dünyanıza erişebilmesi ve büyük bir monitörde olduğu gibi elde tutulan cihazlarında keyfini çıkarması anlamına gelir. Bunun doğru olması için, duyarlı tasarım sitenin çok iyi bir şekilde kavramsallaştırılmasını ve son kullanıcıların ihtiyaç ve isteklerinin derinlemesine bir bilgisini gerektirir!

Web tasarım çözümlerinde uzman Limon Teknoloji ekibine güvenebilirsiniz!

Profesyonel web tasarımı alanında sizlere nasıl destek olabileceğimiz hakkında daha çok bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Sizi ziyaret edebilir ya da sizi ofisimizde ağırlayarak yüksek verimli bir çalışmayı birlikte yürütebiliriz.

whatsapp
Sizin İçin Buradayım Lütfen İstediğinizi Sorun