OPENCART

Limon Teknoloji

opencart

OpenCart pazarı, işinizi hızlı bir şekilde başlatmak, büyütmek ve genişletmek için 13000’den fazla modül ve tema içerir. Hemen hemen her sektör, hizmet entegrasyonları, ödeme sağlayıcıları, nakliye yöntemleri, sosyal medya, pazarlama, muhasebe, raporlama, satış ve dil paketleri için güzel temalar bulabilirsiniz.

OPENCART NEDİR?

Opencart işini internet ortamına taşımak ve e-ticaret yapmak isteyen kullanıcılar için geliştirilmiş PHP tabanlı, açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir e-ticaret platformudur. Açık kaynak kodlu olması sebebiyle geliştirilebilir bir web sitesi altyapısı sunması ve kullanıcı dostu ara yüzüyle e-ticaret sektörü için en çok tercih edilen hazır scriptler arasında yer almaktadır.

OpenCart, bir çevrimiçi alışveriş yönetim sistemidir. PHP tabanlı olarak MySQL veritabanı HTML bileşenlerini kullanmaktadır. Farklı diller ve para birimleri için destek sağlanmaktadır. GNU Genel Kamu Lisansı altında ücretsiz olarak mevcuttur. Mayıs 2016 itibarıyla 342.000 web sitesi OpenCart kullanmaktadır.

Kolay kurulumunun yanı sıra geniş tema ve eklenti desteği dolayısıyla en çok kullanılan e-ticaret altyapılarından birisidir. Basit bir hosting hesabı üzerinde dahi çalıştırabileceğiniz hafif bir yapıda kodlanmıştır.

 

Opencart’ın Avantajları Nelerdir?

 • Kolay kurulum ve kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde yönetim kolaylığı kazabilirsiniz.
 • PHP tabanlı ve MySQL veri tabanı kullanılan bir platform olduğu için ihtiyaçlarınız doğrultusunda kolaylıkla geliştirmeler gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sınırsız ürün, üretici ve kategori eklemesi yapabilirsiniz.
 • Edineceğiniz SSL sertifikası ile bütün bankaların sanal pos sistemlerini kullanabilirsiniz.
 • API desteği sayesinde gerekli entegrasyonları gerçekleştirebilirsiniz.
 • Çok çeşitli eklenti ve tema alternatiflerinden ihtiyaçlarınıza en uygununu seçip, kullanabilirsiniz.
 • Muhasebe entegrasyonu sayesinde muhasebe hesapları ile entegre bir şekilde çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.
 • Pazarlama modülü, ödeme yönetim modülü, kargo yönetim sistemi gibi pek çok modül sayesinde müşterilerinize kolay ve keyifli bir alışveriş deneyimi sunabilirsiniz.

Kaynak : Wikipedia

opencart

Opencart Kurulumu

SEO

Opencart kurulumu yapmak için öncelikle web sunucusu, PHP modülleri ve veritabanını etkinleştirmelisiniz. Kurulum için gereken PHP modülleri ise şu şekilde: xml, Mbstrings, Mcrypt, GD Library, Zlib, ZIP, Curl. Eğer satın aldığınız hosting paketinde bu modüller yüklü değilse, firmanızla görüşüp bunları aktif hale getirebilirsiniz. Opencart kurulumu için ilk etapta veritabanı kurulumu yapmalı ve bir mail adresi tanımlamalısınız.

Veritabanı Kurulumu

Öncelikle panelinizdeki Veritabanları bölümüne gelin ve MySQL Veritabanları alanına tıklayın. Yeni bir veritabanı kullanıcısı oluşturun ve kullanmak istediğiniz veritabanı adı ile kullanıcı adını belirledikten sonra bunları ilgili alanlara girin. Ardından bir şifre oluşturun.

Oluşturduğunuz şifreyi bir yere kaydetmeyi unutmayın. Aksi takdirde şifrenizi yeniden bulmakta güçlük çekebilirsiniz. Şifreyi kullan diyerek oluşan şifreyi aktive edin ve mavi renkteki oluştur butonuna tıklayarak veritabanı kurulumunuzu tamamlayın.

 

Mail Adresi Tanımlayın

Mail adresinizi tanımlarken kurumsal bir imaj oluşturmaya özen gösterin. Bunun için uzantısı Gmail, Hotmail gibi adresler yerine kendi şirket adınız olan bir mail seçin. Şifre oluştururken veritabanı kurulumu sırasında yaptığınız işlemleri tekrarlayın.

Opencart kurulumu ile ilgili yapılması gereken diğer işlemlerse şu şekildedir:

 • Öncelikle programın en güncel halini yükleyin. Yazılım ziplenmiş olarak bilgisayarınıza gerecektir. Bu dosyaları bilgisayarınızdaki bir konuma çıkartın. Bu dosyalar aynı zamanda yedek niteliğindedir. Zip dosyasında upload (web sunucusuna yüklenmesi gereken tüm dosyalar), licence.txt (Opencart lisans anlaşması),install.txt ve upgrade.txt (ilk yükleme ve sürüm bilgileri) klasörleri sizin için gereklidir.
 • İkinci adımda Opencart dosyalarını web sunucusuna yüklemelisiniz. Bunun için tüm güvenlik protokollerini yerine getirmelisiniz. Öncelikle sunucuya giriş yapmak için bir kullanıcı adı ve şifreye ihtiyacınız var. Ardından FileZilla kullanarak sunucuya erişim sağlayabilirsiniz. Karşınıza çıkacak alanda sizden istenen tüm bilgilerin girişini yapın ve Bağlan butonuna tıklayın. Eğer verdiğiniz bilgiler doğruysa, bağlanma konusunda herhangi bir problem yaşamazsınız. Aksi takdirde sistem tarafından karşınıza hata mesajları getirilecektir.
 • Giriş yaptığınızda sağ taraf sunucuya, sol taraf bilgisayarınıza aittir. Bilgisayarınızdaki dosyaları buradan sürükle bırak yöntemi ile sunucuya yükleyebilirsiniz.
 • Dosyalarınızı yükleyip Opencart kurulumu tamamladığınızda, karşınıza İngilizce bir panel gelecektir. Opencart yazılımını Türkçeleştirmek için öncelikle Türkçe dil dosyalarını ekleyin, sonra Opencart içinde Turkce isimli bir klasör açarak indirdiğiniz dosyaları buraya aktarın. Yeni dilinizi ekleyip panelde gerekli işlemleri yaptıktan sonra Opencart’ı Türkçe olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Opencart kurulumu yaptıktan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri, sitenizin herhangi bir güvenlik açığına sahip olmamasını sağlamaktır. Bunun için FileZilla programına yeniden girin ve Root’ta bulunan “install” klasörünü silin. Bu klasörü silmediğiniz takdirde web siteniz kötü niyetli yazılımlara karşı güvende olmaz. Kurulum işleminizi tamamladıktan sonra web sitenizi dilediğiniz gibi tasarlayarak e-ticaret satışlarına başlayabilirsiniz.

Opencart 3

Opencart Güvenlimidir?

Her yazılımın bir açığı vardır, bu açıklar zamanla keşfedilebilir. Opencart’ın ücretsiz ya da açık kaynak kodlu oluşu güvenli olmadığı anlamına gelmez aksine açık kaynak kodlu yazılımlar birçok topluluk tarafından kullanıldığı için açıklarını kapatmakta ve teknolojiye daha hızlı adapte olma noktasında firmalara bağlı bir çok yazılımlardan daha iyidir.

Bir sorununuz olduğunda community (topluluklar) aracılığıyla yardım alabilir veya marketlerde eklenti bulabilir dilediğinizde ücretli destek alabilirsiniz. Opencart bu konuda gayet başarılıdır.

Kıyaslama için kullanılabilirlik, hız, destek, maliyet noktasında ilk sırada yer almaktadır.

Limon Teknoloji E-Ticaret ihtiyaçlarınıza göre Opencart yada Woocommercekullanmaktadır, amacımız tüm ihtiyaçlarınızı en uygun maliyetle size en uygun olanı seçmenize yardımcı oluyor ve tasarım kurulum bakım ve yedekleme gibi anahtar teslim projelerinizi geliştiriyoruz.

Dilerseniz hali hazırda geliştirmiş olduğumuz tasarımlar ve temalar üzerinden seçim yaparak çok hızlı bir şekilde amacınıza ulaşmanızı sağlıyoruz.

Opencart Hangi Yazılım Dilini Kullanır

Opencart, PHP kodlama dilinde yazılmış olan ve çok geniş kütüphaneleri olan bir açık kaynaklı kodlama yapısı ile sistemleştirilmiştir.

PHP kodlama yapısı ile yazılmış olan Opencart ‘ın PHP kütüphanelerini kullanabilmesi inanılmaz bir geliştirmeye açık yapı meydana getirir.

PHP temel olarak kütüphanelerinin genişliği ile ünlüdür ve birçok yazılımcının bildiği bir yazılım dilidir.

Opencart, diğer açık kaynak kod sistemleri benzeri yapılar gibi gönüllü PHP geliştiriciler ile Opencartı geliştirip kullanıma sunan yazılım ekipleri tarafından yeni eklentilerle sürekli biçimde geliştirilmektedir. Ve bu özellik Opencart’ın en önemli özelliklerinden biridir. Dünya genelinde 1 Milyonun üzerinde Opencart ile yapılmış E Ticaret sitesi bulunmaktadır.

opencart-nedir_opencart-what
{

E-Ticaret konusundaki tüm ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçmenizi öneririz, danışmanlık için ücret istemiyoruz. Gereksiz harcamalar yapmak zorunda kalmamak ve en doğru seçimi yapmak için de bizi arayabilirsiniz.

Limon Teknoloji “Opencart-Wocammerce-Wordpress-Seo” uzmanıdır.

Tüm dijital hizmetleriniz için bizimle iletişim kurun