WORDPRESS

Limon Teknoloji

WordPress

WordPress, GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel yayın sistemi olarak geliştirlmesine karşın  milyarlarca kurum, firma ve alışveriş sitesi olarak  her geçen gün güçlenmeye devam ediyor. B2/cafelog projesinin resmi devamı kabul edilir. WordPress bir CMS’dir. CMS kısaca yönetilebilir ve geliştirlebilir yazılımsal bir alt yapıya itaf etmektedir.

WordPress Nedir?

WordPress Dünyanın en popüler web sitesi oluşturucusu denilebilir. WordPress ‘in kendi sloganıda şu anda bu olup kesinlikle doğrudur.

Başlarda blog olarak hizmet sağlayan platform yazılımının açık kaynaklı olması sebebiyle milyonlarca coder tarafından geliştirlmeye devam etti, hızla büyüyen platform zamanla işlevsellik, yönetilebilirlik gibi işlevler kazandı. Cep telefonu kullanımı artması sebebiyle kendini mobil uyumlu hale getirerek tüm ihtiyaçları karşılamayı başardı.

İhtiyaç duyulabilecek sayısız eklenti ve temalar ile çok hızlı şekilde bir web sitesi oluşturulabilir duruma erişti. Şu anda bile dünyanın en çok okunan gazatelerinin bir kısmı hala wordpress altyapısını kullanmaya devam etmektedir.

Gümünüzde birçok görsel tasarıma izin veren wordpress temaları bulunmaktadır, bir çok özelliği ücretli olsa da görsel tasarıma izin veren temaların birçoğu ihtiyaçlarınızın tümünü giderebilecek seviyede kullanmanıza izin vermektedir.

Wordpres ile bir web sitesi inşa etmek tamamen uzmanlığa ve tecrübeye gereksinim duyacağınız ya da uzun bir süre araştırma ve geliştirme sürecinin ardından mümkündür.

Bazı kısımlarda HTML / CSS kodlamaya ve mysql veri tabanına aşina olmanızı gerektirebilir.

WORDPRESS

WORDPRESS
WEB SİTE

wordpress-limon-teknoloji

Öncelikle ihtiyacını bir web sitesi ise şunlara sahip olmalısınız;

  • Alan Adı (Domain)

Alan adı İnternetteki adresinizi ifade etmektedir, tıpkı bir şehir adı ya da ülke ismi gibi sizin online olarak ziyaretçilerinizi karşılayacağınız web sitesine ulaşabilmeleri için bir isim sunmak tam olarak domainle(alan adı) mümkündür.

Alan adı satın alırken mümkün olduğunca kısa olmalı, mümkün olduğunca sizi(firmanızı ya da markanızı) çağrıştırmalıdır. Mümkünse tire(-) gibi ayırıcılar kullanmaktan kaçının bunun faydasını arama motorlarında daha sonra göreceksiniz.

 

  • Hosting / Server

Web sitenizin, uzman bir ekip tarafından tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek bir şekilde planlanması sizin faydanıza olacaktır. Kurumsal bir web tasarımı ile günlük ziyaretçi kitleniz tarafından belirli bir düzeye rahatlıkla cevap verebilecek bir hosting ya da server’a ihtiyacınız olacaktır. Düşük trafik, düşük ram, ve bant genişliğinin dar olması çoğunlukla İnternet sitenizin düzgün yüklenmesine engel olabilir, ziyaretçileriniz hayal kırıklığı yaşayabilirler. Özellikle bir e-ticaret websitesi kuruyorsanız arkaplanda dönecek olan diğer hizmetler hostinginize oldukça yük bindirirler.

Arama motoru optimizasyonu (SEO)  ihtiyacınız varsa mutlaka otobam gibi geniş bant genişliğine sahip ve yüksek işlem kapasitesine sahip bir hosting paketi almalısınız.

Hosting ya da server websiteniz için gerekli olan tüm dosyalarırınızın, veritabanının olduğu gerekli yönergelerin yapılandırıldığı ve e-mail lerinizin çalışmasını sağlayan 7/24 İnternete bağlı bir alandır.

 

  • Profesyonel Web Tasarım Ajansı

Bazen çoğumuz kendi göbeğimizi kendimiz kesmeye çalışırız ancak bu; gereksiz masraflara, ağır bedellere ve birçok zaman kaybına yol açmaktadır. Profesyonel Web Tasarım Ajansı  seçerken isteklerinizi net bir şekilde belirlemeli ve taleplerinize tam olarak cevap verebilen bir ajans seçmelisiniz.

Dış Seo

Özellikleri

WordPress oldukça güçlü bir yayın platformudur, kullanıcı deneyimini arttıran güçlü kütüphanelere sahip olarak gelmektedir. Özgür dağıtıma sahip, hızlı, hafif, kişiselleştirilebilir ve geliştirilebilir yapıya sahiptir.

 

Kullanıcılar veya geliştiriciler kendi kodlama becerilerine bağlı olarak; temalar, eklentiler ya da 3. parti yazılımları enteğre edebilir geliştirebilir ve satışa sunabilirler.

 

WordPress çok iyi ve geniş bir forum ve geliştirci ağına sahiptir, devasal bir dökümantasyona sahip olarak geliştiriciler istedikleri konulara rahat bir şekilde erişip diğer kullanıcılardan yardım ya da kaynak elde edebilir, dilerlerse mevcut kaynaklardan istedikleri gibi faydalanabilirler.

 

Standart web sitelerin ötesinde wordpress, halihazırda bir forum yapısına sahip olmakla birlikte, e-ticaret için geliştirilen woocommerce sosyal platform olan buddypress yine size arama motoru optimizasyonun için de çok fayda sağlayacaktır.

WordPress Tema

WordPress temaları wordpress kullanıcıların siteleri için kullanabilecekleri hazır tasarımları / giydirmelerdir. WordPress için sadece WordPress’in işlevsel sistemi değil, aynı zamanda temalar da geliştirilmektedir. Dolayısı ile wordpress’in alt yapısında kullanıcıya sunulan binlerce ücretsiz wordpress teması bulunur. Tabii bu tema üretimi sadece wordpress’in geliştiricileri tarafından değil, aynı zamanda dış kaynaklı olarak da yapılır ve bu üretimler de genellikle ücretli olarak kullanıcıya sunulur.

Temalar, kullanıcıların bir WordPress web sitesinin görünümünü ve işlevselliğini değiştirmelerine izin verir ve sitenin içeriğini değiştirmeden yüklenebilir. Her WordPress web sitesinde en az bir temanın bulunması ve her temanın yapısal PHP, HTML ve Stil Sayfaları (CSS) ile WordPress standartlarını kullanarak tasarlanması gerekir.

Temalar, doğrudan wordpress admin panelindeki WordPress “Görünüm” sekmesinden yükleme aracı kullanarak veya FTP ile yüklenebilir. Temalarda bulunan PHP, HTML ve CSS kodu, daha gelişmiş özellikler sağlamak için düzenlenebilir veya daha da ekleme yapılabilinir.

WordPress temaları genel olarak iki kategoriye, ücretsiz temalar ve ücretli temalar olarak sınıflandırılır. Tüm ücretsiz temalar WordPress tema dizininde listelenir ve ücretli temalar ise birçok tema yazılımı yapan firma ya da online pazar yerlerinden bireysel WordPress geliştiricilerinden satın alınabilir.

WordPress kullanıcıları, bunu yapacak bilgi ve beceriye sahip oldukları takdirde, kendi özel temalarını yaratabilir ve geliştirebilirler. WordPress kullanıcıları, yeterli tema geliştirme bilgisine sahip değillerse, ücretsiz ya da ücretli WordPress temaları indirebilir ve nerede ise hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan kullanabilirler

black-hat-seo

WordPress Eklentileri

WordPress eklentileri, web sitesinin çok daha işlevsel hale getirilmesine yardımcu olan wordpress hiyarerşisine göre özel olarak tasarlanmış yazılım eklentileridir. En çok kullanılan eklentiler şu şekilde sayılabilir:

 

  • İletişim formları
  • Görsel tasarım araçları
  • Güvenlik eklentileri
  • Seo – Arama motoru optimizasyonu
  • Analiz Eklentileri
{

Web tasarımlarımızın bir çoğunu wordpress üzerine inşa ediyoruz, Bu konuda uzman ekimize güvenebilirsiniz.

Limon Teknoloji “WORDPRESS” uzmanı