WEB TASARIM

WEB TASARIM

Web tasarımı, web sitelerinin üretimi ve bakımında birçok farklı beceri ve disiplini kapsamaktadır. Kod betiklerinin çalışma sistemi, sunucu ve işlemci arasındaki bağlantı ve tarayıcı, yani istemci tarafına gönderilen bilgi ve görsellerin, istemci tarafındaki işlevselliği ve görselliği kapsar.

Web tasarımının farklı alanları web grafik tasarımını içerir;

  • Ara yüz tasarımı; Standartlaştırılmış kod ve tescilli yazılım dahil olmak üzere kodlama; şablon tasarımını barındırır ve tasarım şeklini geliştirilen şablonlar üzerinden daha hızlı hale getirir.
  • Kullanıcı deneyimi tasarımı; Örneğin arama motoru optimizasyonu, bazı tasarımcılar tarafından web tasarım üretilirken aynı zamanda ellerindeki veri işleyerek her şeyi tam yerine koyarlar ve özgün tasarım meydana gelir genelde bu tür web tasarım firmaları seo işini de topyekun bitirmiş olurlar.

Ancak bir çok web tasarım firması hazır şablon kullanarak web tasarım ortaya çıkartmasına rağmen sadece suyun üzeri dolu altı boş olmakta bu da ya sonradan çok zahmetli ve pahalı seo çalışmasına gereksinim duymaktadırlar. Aksi halde aramalarda bulunmaları çok nadir bir durumdur, çalıştırdıkları grafik tasarımcılar ile hızlıca bir web sitesini oluştururlar ancak hem daha ucuz ve amacına ulaşamayan sadece bir görsellikten ibaret kalırlar.

  • Web tasarım sürecinin farklı yönlerini kapsayan ekiplerde çalışan bazı tasarımcılar hepsini sürecin ve yapılması gerekenlerin tümünü kapsayacaktır.

Web tasarımı normalde, bir web sitesinin yayınlanması sonu dahil olmak üzere ön uç (müşteri tarafı) tasarımı ile ilgili tasarım sürecini tanımlamak için kullanılır. Web tasarımı, web geliştirmenin daha geniş kapsamındaki web mühendisliğini kısmen örtmektedir. Web tasarımcılarının kullanılabilirlik konusunda bir farkındalık kazanmaları beklenir ve eğer rolleri markayı oluşturmayı içeriyorsa, web erişilebilirlik yönergeleriyle de güncel olmaları sürekli olarak yeniliklere açık ve araştırmacı olmaları beklenir.

WEB TASARIM TARİHÇESİ

WEB TASARIM TARİHÇESİ

1988-2001 web tasarım oldukça yakın geçmişe sahip olmasına rağmen, grafik tasarım gibi diğer alanlarla ilişkilendirilebilir. Bununla birlikte, web tasarımı teknolojik açıdan da İnternet sitesinin tasarımının yapıldığı tarih ile mevcut teknolojinin web tasarıma doğrudan ilişkisi görülebilir. Web tasarımı insanların günlük yaşamlarının büyük bir parçası haline geldi. Animasyonlu grafikler, farklı tipte tipografi, arka plan ve müzik olmadan İnternet’i hayal etmek zor.

Web ve web tasarımının başlangıcı

1989’da, CERN Tim Berners-Lee’de çalışırken, daha sonra Dünya Çapında Ağ olarak bilinen küresel bir hiper metin projesi yaratmayı önerdi. 1991-1993 yılları arasında World Wide Web doğdu. Sadece metin sayfalar, basit bir çizgi modu tarayıcısı kullanılarak görüntülenebilir. 1993’te Marc Andreessen ve Eric Bina, Mozaik tarayıcısını oluşturdu. O zamanlar çok sayıda tarayıcı vardı, ancak bunların çoğu Unix tabanlı ve doğal olarak metin ağırdı. Resimler veya sesler gibi grafik tasarım öğelerine bütünleşmiş bir yaklaşım yoktu. Mozaik tarayıcı bu kalıbı kırdı. W3C, Ekim 1994’te “evrimini destekleyen ve birlikte çalışabilirliğini sağlayan ortak protokoller geliştirerek World Wide Web’i tam potansiyeline yönlendirmek için” yaratıldı. Bu, herhangi bir şirketin bir uygun tarayıcı ve programlama dilini tekelleştirmekten vazgeçti. World Wide Web’in bir bütün olarak etkisini değiştirmiş olabilir. W3C, bugün JavaScript ile görülebilen standartları belirlemeye devam ediyor. 1994’te Andreessen, daha sonra Netscape Communications, Netscape 0.9 tarayıcısı olarak bilinen Communications Corp.’u kurdu. Netscape, geleneksel standartlar sürecini dikkate almadan kendi HTML etiketlerini oluşturdu. Örneğin, Netscape 1.1, arka plan renklerini değiştirmek ve web sayfalarındaki tabloları kullanarak metni formatlamak için etiketler içeriyordu. 1996 ve 1999 arasında tarayıcı savaşları başladı, çünkü Microsoft ve Netscape en iyi tarayıcı hâkimiyeti için mücadele etti. Bu süre zarfında, özellikle Basamaklı Stil Sayfaları, JavaScript ve Dinamik HTML gibi birçok yeni teknoloji vardı. Genel olarak, tarayıcı rekabeti birçok olumlu yaratıma yol açmış ve web tasarımının hızlı bir şekilde gelişmesine yardımcı olmuştur.

Web tasarımının gelişimi

1996 yılında Microsoft, kendi özellikleri ve etiketleri ile tamamlanmış ilk rekabetçi tarayıcısını yayınladı. Aynı zamanda, bazı durumlarda anlaşılmaz bir yazma tekniği olarak görülen stil sayfalarını destekleyen ilk tarayıcıydı. Tablolar için HTML işaretlemesi, başlangıçta tablo verilerini görüntülemek için kullanıldı. Ancak tasarımcılar, aksi takdirde mümkün olmayan karmaşık, çok sütunlu düzenleri oluşturmak için HTML tabloları kullanma potansiyelini çabucak fark etti. Şu anda, tasarım ve iyi estetik iyi bir işaretleme yapısına göre öncelikliydi ve semantiklere ve web erişilebilirliğine çok az önem verildi. HTML siteleri tasarım seçeneklerinde sınırlıydı, hatta daha eski HTML sürümleriyle sınırlıydı. Karmaşık tasarımlar yaratmak için, birçok web tasarımcısı karmaşık tablo yapıları kullanmak zorundaydı, hatta boş tablo hücrelerini boş tablo hücrelerini daraltmaktan çıkarmak için boş spacer .GIF(hareketli resim) görüntüleri kullandılar. CSS, Aralık 1996’da sunum ve düzeni desteklemek için W3C tarafından tanıtıldı. Bu, HTML kodunun hem semantik hem de sunum amaçlı ve daha iyi web erişilebilirliği yerine semantik olmasına izin verdi.

1996 yılında, Flash (başlangıçta FutureSplash olarak bilinir) geliştirildi. O zaman, Flash içerik geliştirme aracı, temel düzen ve çizim araçlarını, ActionScript’e sınırlı bir öncülü ve bir zaman çizelgesini kullanarak, şu ana kadar nispeten basitti, ancak web tasarımcılarının HTML, animasyonlu GIF’ler ve JavaScript’in ötesine geçmesini sağladı. . Ancak, Flash bir eklenti gerektirdiğinden, pek çok web geliştiricisi, uyumsuzluk nedeniyle pazar paylarını sınırlamaktan korkarak bunu kullanmaktan kaçınmıştır. Bunun yerine, tasarımcılar gif animasyonlarına (hareketli grafikler kullanmayı tamamen bırakmamışlarsa) ve widget’lar için JavaScript’e geri döndüler. Ancak Flash’ın faydaları, belirli hedef pazarlar arasında, tarayıcıların büyük çoğunluğuna ulaşması ve tüm siteleri geliştirmek için yeterince güçlü olması için popüler hale getirdi.

İLK TARAYICI SAVAŞLARININ SONU

İLK TARAYICI SAVAŞLARININ SONU

1998 boyunca Netscape, bir açık kaynak lisansı altında Netscape Communicator kodunu yayınladı ve binlerce geliştiricinin yazılımı geliştirmeye katılması sağlandı. Ancak, açık kaynak tarayıcının gelişimini yönlendiren ve kısa zamanda tam bir uygulama platformuna genişleyen başlangıçtan başlamaya karar verdiler. Web Standartları Projesi oluşturuldu ve Acid1, Acid2 ve Acid3 testleri oluşturularak HTML ve CSS standartlarına uygun tarayıcı uyumluluğu sağlandı. 2000 Microsoft için büyük bir yıldı. Internet Explorer Mac için piyasaya sürüldü; Bu, HTML 4.01 ve CSS 1'i tam olarak destekleyen ilk tarayıcı olduğu için, standarda uyumluluk açısından çıtayı yükselten ilk tarayıcıydı. Ayrıca PNG görüntü formatını tam olarak destekleyen ilk tarayıcıydı. Bu süre zarfında Netscape, AOL'ye satıldı ve bu, Netscape'in tarayıcı savaşlarında Microsoft'a resmi yenilgisi olarak görüldü.

 

2001-2012

  1. yüzyılın başlangıcından bu yana web, halkların hayatlarına daha fazla entegre oldu. Bu gerçekleştiği gibi, web teknolojisi de devam etti. Ayrıca, insanların web'i kullanma ve web'e erişme biçiminde de önemli değişiklikler olmuştur ve bu, sitelerin nasıl tasarlandığını değiştirmiştir.

 

Tarayıcılar savaşların sonundan beri yeni tarayıcılar serbest bırakıldı. Bunların çoğu açık kaynaklardır ve daha hızlı gelişmeye ve yeni standartlara daha fazla destek vermeye eğilimli oldular.

 

W3C, HTML (HTML5) ve CSS (CSS3) ve yeni JavaScript API'ları için yeni standartlar yayınladı. Bunların her biri yeni ama tek bir standart olarak. HTML5 terimi yalnızca yeni sürümüne başvurmak için kullanılıyor. HTML ve bazı JavaScript API'ları, yeni standartların (HTML5, CSS3 ve JavaScript) tüm paketine başvurmak için yaygın hale gelmiştir.

Share This